Rok prevencie: MZ SR Štartuje skríning rakoviny prsníka

Reakcia pacientskej aliancie NIE RAKOVINE.

Vážení podporovatelia a spolupracovníci pacientskej aliancie NIE RAKOVINE,

dovoľujeme si Vás informovať o reakcii našej aliancie onkologických pacientov na dnešnú dlhoočakávanú udalosť, keď Ministerstvo zdravotníctva SR tlačovou konferenciou ohlásilo štart štátneho pozývacieho skríningu karcinómu prsníka. Oceňujeme toto významné rozhodnutie vedenia rezortu zdravotníctva a blahoželáme nám všetkým k spusteniu prvého, štátom riadeného onko preventívneho programu pre ženy od 50 do 69 rokov. Za našu pacientsku organizáciu NIE RAKOVINE sa spolu s našimi partnermi sme pripravení maximálne prispieť k informovanosti, podporiť edukáciu a motiváciu verejnosti zúčastniť sa skríningového programu s cieľom napomôcť pacientkam k včasnej diagnostike a zachrániť tak mnoho životov.

PRETO OKTÓBER 2019 BUDE RUŽOVÝ

1. októbra 2019 odštartujeme naše dlhodobo pripravované aktivity celospoločenskej osvety a podpory venovanej nielen pacientkam bojujúcim s karcinómom prsníka a aj ich blízkym, rodinám, ich lekárom, sestričkám, ošetrovateľom... No na podporu porozumenia verejnosti skríningu, pozývaciemu systému, a preventívnym vyšetreniam pripravilo naše združenie Aliancia NIE RAKOVINE zo zdrojov 2% daní a darcovských príspevkov, KOMPLEXNÚ celoslovenskú osvetovú podpornú kampaň RUŽOVÝ OKTÓBER s názornou edukačnou ROAD ŠOU "Poznaj svoje prsia" po mestách Slovenska. Rovnako sme pripravili tiež RUŽOVÉ AKADÉMIE po školách Slovenska - obe aktivity so simulátorom nácviku samovyšetrovania prsníkov, v rámci ktorých vyškolení edukátori z radov našich pacientskych dobrovoľníčok, ktoré prekonali toto ochorenie a študentiek medicíny. Prinesú ženám a dievčatám potrebné informácie a naučia ich, ako sa správne starať o svoje ženské zdravie. Na odpoveď nami osloveného MZ SR ako partnera a podporovateľa edukačnej časti tejto osvetovej kampane stále čakáme...

Ďalej sme s našimi partnermi a s charizmatickými ambasádorkami osvety o karcinóme prsníka a predstaviteľkami dvoch generácií žien - s obľúbenou moderátorkou, spisovateľkou, ale aj mamou a jej úspešnou dcérou Emmou a Emou Tekelyovou, - pripravili celoslovenskú podpornú charitatívnu kampaň "OBLEČ SA SRDCOM, Povedz aj Ty NIE RAKOVINE PRSNÍKA". Všetky tieto podujatia prinášame v rámci aktivít RUŽOVÉHO OKTÓBRA, ktorým sa SLOVENSKO pridáva k celosvetovému hnutiu BREAST CANCER AWARENES MONTH na podporu a pomoc v liečbe chorým a predchádzaniu často zbytočných utrpení vo všetkých generáciách žien a ich rodín.

Ďakujeme za Vašu podporu. Vážime si, že s nami hovoríte NIE RAKOVINE.

Jana Pifflová Španková, Bibiana Ondreejková, Patrik Herman, zakladatelia aliancie NIE RAKOVINE