Príčiny vzniku rakoviny pľúc

Fajčenie

Najzásadnejší a dobre známy rizikový faktor, ktorý je najčastejšou príčinou vzniku rakoviny pľúc. Typický pacient je preto tuhý fajčiar vo veku od 55 do 80 rokov. Za drvivú väčšinu prípadov môže fajčenie, a nielen aktívne.

Cigareta je doslova smrtiaci zlozvyk. Vyrastať vo fajčiarskej rodine, pracovať vo fajčiarskom prostredí, to všetko môže viesť k ochoreniu.

Najlepšie je prestať fajčiť alebo nikdy nezačať

  • až 70% fajčiarov chce prestať fajčiť
  • bývalým fajčiarom sa človek stáva, keď nefajčí viac ako rok
  • iba s pomocou pevnej vôle to dokáže len 3-5% fajčiarov
  • ukončením fajčenia začína riziko vzniku rakoviny postupne klesať
  • odvykajúcim fajčiarom je potrebné poskytnúť podporu a všetky dostupné informácie
  • opýtajte sa nás v otázkach prevencie rakoviny nepoznáme žiadne tabu

Fajčím a chcem prestať

Na Slovensku i vo svete je rakovina pľúc najčastejšou príčinou úmrtia na nádorové ochorenie. Napriek tomu, že sa netýka výhradne fajčiarov, štatistiky sú neúprosné a jednoznačné: cigarety a dokonca aj pasívne fajčenie sú najväčšími vinníkmi karcinómu pľúc.

Ako začať s odvykaním?

Pevná vôľa + rodina a priatelia. Určite vás podporia a povzbudia, keď príde kríza.

Konzultácia s odborníkom. Poraďte sa so svojím lekárom, alebo využite číslo infolinky, ktoré je na každých cigaretách: Linka pomoci na odvykanie od fajčenia je 0908222722.

Nikotínové náhrady. Pri odvykaní môžete využiť nikotínové náhrady, teda náplaste, pastilky, žuvačky, nosné a ústne spreje. Táto liečba je založená na klesajúcej koncentrácii nikotínu v produkte. Závislosť sa tak postupne znižuje. Existujú aj farmakoterapie liekmi bez obsahu nikotínu.

Iné možnosti. Áno, nie je to ľahká cesta. Pokiaľ sa vám nepodarí prestať, prejdite na nikotínové alternatívy ako sú elektronické cigarety, zahrievaný tabak, či nikotínové vrecúška, ktoré tiež predstavujú krok vpred. Riziko vzniku chorôb spojených s fajčením klesá podobne, ako keď s cigaretami skončíte. Zároveň tieto nikotínové alternatívy nie sú hrozbou pre nefajčiarov (pasívne fajčenie), čím chránite zdravie ľudí okolo vás.

Ďalšie rizikové faktory rakoviny pľúc:

Rizikové povolania

– ľudia pracujúci v prostredí, kde sú vystavení karcinogénnym látkam (azbest a pod.)

Znečistené ovzdušie

– vyšší výskyt rakoviny pľúc je pozorovaný v mestách, oproti vidieckym oblastiam

Iné ochorenia pľúc

– pacienti s pľúcnou formou tuberkulózy a chronickou obštrukčnou chorobou pľúc patria medzi osoby so zvýšeným rizikom rakoviny pľúc.