Pripájame sa k žiadosti o urýchlené riešenie problémov v ambulanciách prvého kontaktu
Ako organizácia zastupujúca onkologických pacientov pridávame sa k plnému zneniu listu ministrovi zdravotníctva od Asociácie pre ochranu práv pacientov:
Oceňujeme, že ministerstvo zdravotníctva plánuje vytvorenie nových ambulancií, chce podporovať ich otváranie v najkritickejších regiónoch a nastaviť novú sieť všeobecných lekárov. Slovenská realita je, žiaľ, taká, že nám chýba 3 500 lekárov a približne 2 000 ďalších lekárov je v dôchodkovom veku. Zároveň chýba aj 10 000 sestier. Z toho sa dá ľahko usúdiť, že počas pandémie nevzniknú nové ambulancie, ale ide o víziu na najbližšie roky. V kritickom pandemickom období je potrebné odbremeniť nemocnice, dostať zdravotnú starostlivosť do ambulancií a čo najbližšie k pacientom do ich domáceho prostredia s cieľom predísť komplikáciám a úmrtiam.
Preto navrhujeme:
- V prvom rade motivovať ambulantných poskytovateľov, oceniť a zaplatiť ich prácu, pretože všetci zdravotníci sú v boji s COVID-19 v prvej línii (lekári, sestry, záchranári, farmaceuti, iní zdravotníci).
- V prípade potreby posilniť ambulancie praktických lekárov o odbornú a administratívnu výpomoc pri vybavovaní telefónov, administratívnej agendy, objednávaní pacientov. Tak, aby lekár a sestra mali čas venovať sa starostlivosti o pacientov a konzultáciám. Vypomôcť by mohli aj študenti medicínskych odborov, prípadne iných zdravotníckych odborov alebo dobrovoľníci za podpory štátu.
- Posilniť domácu starostlivosť o stredne ťažko chorých pacientov s COVID-19, aby sme odbremenili nemocnice. Zriadiť epidemiologické výjazdové ambulancie v rámci spolupráce nemocníc a ambulantných lekárov prvého kontaktu s Agentúrami domácej ošetrovateľskej starostlivosti. V rámci prepojenia odborníkov by pacienti mohli priamo v domácom prostredí nájsť aj v úvodných fázach ochorenia COVID-19 radu, rýchlu pomoc a zdravotnú starostlivosť. Počas návštevnej služby by bolo možné naučiť pacientov, ako majú postupovať v počiatočných štádiách nákazy, rovnako aj osoby žijúce s nimi vspoločnej domácnosti (merať správne saturáciu kyslíkom, zrážať teploty, zabezpečiť dostatočnú podporu vitamínmi, sledovať celkový stav, správne postup ako poskytnúť prvú pomoc, privolať RZP, ...). Zdravotníci by mohli podávať pacientom v domácom prostredí oxygenoterapiu (výkonné kyslíkové koncentrátory by bolo možné zakúpiť a zapožičiavať ich na použitie v domácnostiach, ceny sa pohybujú od 700 do1500 eur a dokážu vyrobiť vysoko koncentrovaný 90 –95 %kyslík, zapožičiavať a používať by sa mohli následne aj po ukončení liečby pri iných ochoreniach), podávať infúznu a injekčnú liečbu (napr. pri tráviacich ťažkostiach, dehydratácii organizmu, znižovaní telesnej teploty, pri podávaní kortikoidov, liekov aplikovaných podkožne, ...).
- Zapojiť do procesu vyhodnocovania, registrácie pozitívnych a stanovovania ďalších postupov (PCR testy) praktických lekárov a zdravotníkov v rámci domácej kovidovej starostlivosti v súvislosti s nákupom domácich testov na COVID-19, u ktorých doposiaľ nie je známe, kto a ako ich bude vyhodnocovať, pretože nie sú všetky určené na domáce použitie.
- Zabezpečiť pre pacientov po prekonaní ochorenia COVID-19, vzhľadom na komplikácie, postkovidovú starostlivosť. Je potrebné dlhodobé sledovanie zdravotného stavu pacientov v ambulanciách všeobecných lekárov, nasmerovanie na ďalšie špecializované pracoviská tak, aby sa predišlo ďalším komplikáciám, zanedbaniam a následkom, ktoré môžu viesť k vzniku chronických ochorení.
- Presunúť očkovanie proti ochoreniu COVID-19 registrovanými a bezpečnými vakcínami do ambulancií všeobecných lekárov. Naši ambulantní lekári by mali dostať zoznamy objednaných na očkovanie v predstihu, majú k dispozícii našu kompletnú zdravotnú dokumentáciu, poznajú svojich pacientov a aj možné riziká spojené s očkovaním, prípadne potrebu zabezpečenia očkovania v domácom prostredí. Dôležitá je aj komunikácia lekárov s pacientmi pri vzniku komplikácii po vakcinácii a hlásenia nežiaducich účinkov ŠÚKL.
- Zabezpečiť a sprístupniť zdravotnú starostlivosť pre všetkých pacientov, ktorí potrebujú absolvovať preventívne prehliadky, zabezpečiť sledovanie svojho zdravotného stavu kvôli jeho stabilizácii, zahájiť včasnú liečbu pri novodiagnostikovaných ochoreniach. Pri zanedbaní základnej zdravotnej starostlivosti hrozia aj nekovidovým pacientov závažné dopady na ich zdravie a životy predčasné úmrtia, a v praxi sa tak už, žiaľ, niekoľko mesiacov aj deje.
Vážený pán minister, vyššie spísané návrhy sú len časť z toho, čo by sa dalo z pohľadu pacientov urobiť pre zlepšenie fungovania primárnej ambulantnej a domácej zdravotnej starostlivosti za súčasných podmienok, počas pandémie. Veríme, že sa našimi návrhmi budete zaoberať a podarí sa vám ich preniesť do praxe. Všeliek na COVID-19 dnes nemáme a vakcinácia je v týchto dňoch stále len nádejou do budúcnosti, preto budeme radi, ak prijmete rady tých, ktorí sa snažia v tejto neľahkej dobe nájsť možnosti na zlepšenie, a to nielen nás pacientov.
Počas súčasnej situácie pravidelne informujeme, našich členov a širokú verejnosť o aktívnom dianí v zdravotníctve. Uverejňujeme a aktualizujeme ich na našej webovej a Facebookovej stránke. Sme pripravení spolupracovať a podporovať návrhy vlády, ministerstva, parlamentu. Ponúkame MZ SR spoluprácu, ktorá by bola potrebná a v neposlednom rade prospešná najmä pre najviac ohrozené skupiny pacientov.
PhDr. Mária Lévyová prezidentka Asociácia na ochranu práv pacientov SR
s podporou Aliancie NIE RAKOVINE - jej členov, onkologických pacientov a zakladateľov
Jana Pifflová Španková, Patrik Herman, Bibiana Ondrejková
Kompletné znenie otvoreného listu nájdete tu