Už 23. marca o 18:00 hod. odprevadí hráčov slovenskej futbalovej reprezentácie na domáci zápas proti Rakúsku detská eskorta v tričkách s logom NIE RAKOVINE. V rámci štartu série prípravných zápasov na Euro 2024 tak upozorní na dôležitosť očkovania detí proti HPV vírusu.
„Slovenský futbalový zväz sa rozhodol podporiť dôležitú iniciatívu organizácie NIE RAKOVINE v šírení povedomia o prevencii rakoviny. Pretože vyznávame spoločné hodnoty a hráme FAIR PLAY nielen na ihrisku, ale aj mimo neho,“ približuje Samuel Slovák, manažér mládežníckych reprezentačných tímov SFZ.
4. marec je deň povedomia o HPV. Pripomína nám, akú dlhú cestu sme v prevencii prešli a že kus cesty je stále pred nami. NIE RAKOVINE v tento deň upozorňuje, že v očkovaní proti HPV naďalej zaostávame za vyspelým svetom a to nám ukazujú aj smutné štatistiky úmrtí na rakovinu krčka maternice.
Čo je HPV? Tzv. ľudský papilomavírus, úplne bežný vírus, ktorý sa prenáša najčastejšie pohlavným stykom a je zároveň najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou. Počas života sa s ním stretne až 80 % z nás, čiže aj momentálne, keď čítate tento článok, má HPV vírus v tele väčšina z vás. Háčik je v tom, že nemá žiadne príznaky, a či ho máte, alebo nie, dokáže zistiť u žien gynekológ, u mužov urológ. Bolo identifikovaných viac ako 200 typov HPV.
Prvý mesiac v roku je mesiacom povedomia o rakovine krčka maternice. Ako vzniká rakovina krčka maternice a prečo o nej toľko informujeme?
HPV (ľudský papilomavírus) je vyvolávajúcim faktorom tohto ochorenia. Vírus HPV patrí do skupiny DNA vírusov, napadá pokožku alebo sliznicu ľudského tela a má niekoľko stoviek druhov genotypov. Existujú nízkorizikové a vysokorizikové HPV. Rakovinu krčka maternice spôsobujú HPV 16 a HPV 18 z druhej skupiny. Ochorenie vírusom je sexuálne prenosné ochorenie, ktoré okrem rakoviny krčka maternice spôsobuje aj rakovinu v oblasti hlavy a krku, konečníka alebo penisu (podľa sexuálnych aktivít). Menej rizikové HPV spôsobuje vznik genitálnych bradavíc.
Veľká vec sa podarila!
Choďte na onkokontrolu a zistite, či ste OK.
Spustenie spoločnej informačnej kampane Onkokontrola na podporu účasti na onkologických skríningoch, čiže na prevencii, je výsledkom odbornej pracovnej skupiny, v ktorej pôsobí aj naša pacientska organizácia NIE RAKOVINE. Kampaň vznikla pod vedením Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Národného onkologického inštitútu v spolupráci zdravotných poisťovní, pacientskych organizácií a mnohých špecialistov.
Očkovanie detí proti HPV je v dnešnej dobe najúčinnejším prostriedkom pre zníženie výskytu rakoviny krčka maternice v budúcnosti. Aktuálne majú rodičia možnosť nechať bezplatne zaočkovať svoje 12-ročné deti, keďže od 1. 5. 2022 je vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia pre 12-ročné deti rovnako pre dievčatá ako aj chlapcov (teda od 12 rokov do 12 rokov a 364 dní).
Jedenásty ročník dm Ženský beh bol výnimočný nielen počtom bežkýň, športovalo viac ako 4500 žien. Pre nás bol výnimočný tým, že sme sa na ňom prvýkrát zúčastnili ako pacientska organizácia NIE RAKOVINE. Ďakujeme organizátorom, že nám umožnili upozorniť na krehkosť ženského zdravia a na silu, ktorá nás spája v boji proti rakovine prsníka a rakovine krčka maternice - odhodlanie, solidarita, láskavosť. Ukázali sme, že spolu sme silnejšie. Spolu sme #STRONGERTOGETHER.
Mohli by ste si tipnúť aj sto vecí, ale trúfame si povedať, žeby ste neuhádli. Pôvabná Daniela zvíťazila v prestížnej súťaži krásy, ale svoj titul chce využiť najmä na inšpiráciu ďalších žien. A tak si dopriala na narodeniny niečo, o čom premýšľala už dlho.
23 ročná kráska šokovala, keď v priamom prenose potvrdila, že si na narodeniny dopriala veľmi osobný a vytúžený darček: vakcínu proti HPV. Prečo sa tak rozhodla? „Zdravie je podľa mňa prvoradé a preto sa ho snažím chrániť čo najlepšie. Je vysoká pravdepodobnosť, že sa s týmto vírusom počas života stretneme a žiaľ, môže to mať aj tragické následky. Keďže som nebola očkovaná počas dospievania, rozhodla som sa pre prevenciu tento rok,“ hovorí Daniela. Pridala sa tak k mnohým známym osobnostiam, ktoré šíria osvetu a podporujú ženy v tom, aby sa o seba starali a nepodceňovali prevenciu.
HPV je úplne bežný vírus, ktorý sa prenáša najčastejšie pohlavným stykom. S HPV sa počas života stretne až 80 % z nás, čiže takmer každý! Bolo identifikovaných viac ako 150 typov HPV, nebezpečné sú rakovino tvorné typy, ktoré môžu vyústiť do závažných ochorení. Je zodpovedný za 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice, ale aj ďalšie nebezpečné diagnózy nielen žien, ale aj mužov.
Vírus, ktorý spôsobuje až 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice dostaneme počas života takmer všetci. Každý deň ochorejú dve Slovenky, každý tretia príde k lekárovi príliš neskoro. Čo vieme o kvalitnej prevencii, vakcínach, modernej diagnostike a ako pred HPV ochrániť seba, naše deti, mamy, kamarátky, sestry, kolegyne? Organizácia NIE RAKOVINE prináša odpovede v ucelenom a zrozumiteľnom návode, ktorý zachraňuje životy.
Nedávny deň žien oslávila obľúbená moderátorka naozaj prekvapujúco, ale aj inšpiratívne. Darovala si vakcínu, ktorá zachraňuje životy a chce byť príkladom pre ďalšie ženy a mamy.
„O tomto víruse som počula prvýkrát nedávno, keď bolo u nás spustené bezplatné očkovanie 12-ročných detí,“ hovorí Lenka o víruse HPV. Šokoval ju fakt, že má na svedomí takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice! „Neverila som, že sa s ním v živote stretne až 8 z 10 žien! Navyše tento vírus bol diagnostikovaný viacerým ženám v mojom okolí.“ Lenka je akčná žena, a preto nezaváhala, hneď si svoju vakcínu objednala.
Vo vyspelom svete je na ústupe, u nás ochorejú každý deň dve ženy, pričom každý tretí prípad sa odhalí príliš neskoro. Pritom máme vakcínu proti tejto rakovine, kvalitnú prevenciu, aj modernú HPV diagnostiku. Aliancia NIE RAKOVINE sa preto spojila s obľúbenou moderátorkou Lenkou Šóošovou, hrdou ambasádorkou novej kampane, ktorá zachraňuje životy a vyvracia mýty o tejto téme.
Týka sa aj mladých aj starých, aj dievčat aj chlapcov. HPV vírus spôsobuje až 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice a môže spôsobiť aj iné nádory, napríklad rakovinu vagíny, penisu alebo konečníka. Vírus si v tele môže žiť nenápadne, celé roky, až kým sa z neho nevyvinie onkologická diagnóza.
Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším nádorovým ochorením u žien na Slovensku. Paradoxné je, že táto diagnóza by vôbec nemusela existovať.
Na rakovinu krčka maternice, ktorej pôvodcom sú vysokorizikové typy ľudského papilomavírusu (HPV), ročne ochorejú a zomrú stovky Sloveniek. Podľa štatistík ECIS ide až o 230 pacientiek ročne, ktoré tejto diagnóze podľahnú.
HPV, ľudský papilomavírus, je veľmi bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou alebo pohlavným kontaktom a počas života sa s ním opakovane stretne až 80% populácie. V prípade približne 20% infikovaných však môže nákaza prepuknúť do zdravie ohrozujúceho alebo smrteľného ochorenia.