Pacientska organizácia NIE RAKOVINE, člen World Pancreatic Cancer Coalition, šíri osvetu, pomáha a pripomína, aká dôležitá je včasná diagnostika a kvalitná podpora pre pacientov s týmto zákerným ochorením.
Rakovina pankreasu je v súčasnosti na Slovensku 9. najčastejšia onkologická diagnóza (zdroj NCZI), ale má 5. najvyššiu mieru úmrtnosti (IARC, WHO 2024). Z európskych krajín má Slovensko druhý najvyšší výskyt karcinómu pankreasu, prvenstvo patrí Maďarsku, na 3.mieste je Česko nasledované Rakúskom.
KEĎŽE v roku 2023 bude podľa odhadov 57 600 ľuďom diagnostikovaná rakovina pankreasu a 47 050 ľudí na túto chorobu zomrie;
KEĎŽE rakovina pankreasu patrí medzi nádorové ochorenia s najhoršou prognózou a v súčasnosti je na Slovensku 4. najčastejšou príčinou úmrtia na onkologické ochorenia (zdroj: IARC, 2023);
KEĎŽE rakovina pankreasu je jedinou onkologickou diagnózou, kde po stanovení diagnózy je päťročné prežívanie zaznamenané u menej ako 10% pacientov;
Mesiac november je mesiacom povedomia o rakovine pankreasu. Po celý tento čas sme intenzívne komunikovali s pacientmi, ktorí majú toto ochorenie, aj s ich blízkymi. „Dlhodobo vnímame potreby pacientov. Zisťujeme, aké informácie im chýbajú, čo sa chcú dozvedieť a čo najviac potrebujú pri ich diagnóze. Spolupracujeme s odborníkmi - s lekármi, psychológmi, výživovými poradcami i s našimi pacientskymi dobrovoľníkmi. Výsledkom je viacero foriem pomoci pacientom, ktoré dlhodobo fungujú. Tými najnovšími, ktoré chceme predstaviť, sú pacientsky manuál ŽIVOT S RAKOVINOU PANKREASU a mobilná aplikácia HOME-PACIENTSKY PORADCA, ktorú si pacienti môžu stiahnuť priamo do svojho telefónu,“ hovorí prezidentka NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková.
Publikácia ŽIVOTOSPRÁVA PRI LIEČBE NÁDOROV TRÁVIACEJ SÚSTAVY je sprievodca, poradca, „vysvetľovač“, inšpirátor, trošku aj kuchárska kniha. Je jedinou svojho druhu na Slovensku.
Odpovedá na najčastejšie otázky onkologických pacientov a ich príbuzných:
• Čo sa deje v tele človeka, keď sa v ňom objaví rakovina? • Čo môžu alebo majú jesť onkologickí pacienti? • Ako sa majú stravovať v rôznych fázach ochorenia a liečby? ..
V súčasnej "covidovej dobe" je ideálne ak pacient nemusí cestovať do zdravotníckeho zariadenia.
Pacientska organizácia Nie rakovine vyškolila desať onkoasistentov, ktorí sú schopní asistovať pacientom s neuroendokrinným tumorom (NET) pri ich liečbe v domácom prostredí vo všetkých krajoch Slovenska.
Cieľom je poskytovať pacientom asistenciu, pomáhať im pri aplikácii domácej subkutánnej injekčnej liečby, učiť ich samoaplikácii a v rámci podpory v budovaní kvality života s NET, uľaviť namáhanej psychike. Domáci onkoasistenti zároveň pacientom ušetria čas, energiu a peniaze, významne odbremenia rodinných príslušníkov a najmä - svojou prácou znížia riziko nákazy v nemocniciach.
Prinášame vám záznam tlačovej konferencie, ktorá sa konala 19.novembra 2020 a ktorej hlavnými témami boli:
• Štart terénnej sociálnej služby Domáci onkoasistenti
• Krst knihy Povedz NIE RAKOVINE: Životospráva onkologického pacienta
POVEDZME NIE RAKOVINE PANKREASU - aj v náročnom roku 2020: život zachraňujúcimi informáciami, celospoločenskou i praktickou podporou. Spojme sa v podpore pacientov s vážnou onkologickou diagnózou!
Je na čase, aby ste lepšie spoznali svoj pankreas.
Pre seba. Pre svojich blízkych.
Je načase, aby ste sa naučili jeho príznaky aj možnosti prežívania aj s ďalším neuroendokrinným tumorom (NET). Je čas na celkom novú podporu pacientom s NET, a na viac poznatkov o rakovine, životospráve a výžive...
Na Svetový deň boja s rakovinou pankreasu a NET 2020 si nájdite čas - urobiť zmenu.