Hokejové hviezdy Marián Hossa a Marián Gáborík sa stali tvárami kampane o rakovine prostaty, ktorá je stále tabuizovanou témou. Pritom Slovensko má alarmujúce čísla, ročne je diagnostikovaných viac ako 3000 nových prípadov. Pacientska organizácia NIE RAKOVINE spája sily so známymi tvárami aj špičkovými odborníkmi, aby upriamila pozornosť na mužské zdravie práve v novembri, ktorý je vo svete známy aj ako MOVEMBER, mesiac boja proti rakovine u mužov.
Rakovina prostaty patrí k najčastejším onkologickým ochoreniam u mužov na Slovensku, podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny /IARC/ v početnosti výskytu predstihla všetky onkologické diagnózy v našej krajine. Počet pacientov s novo diagnostikovanou rakovinou prostaty rastie, vo svete už toto ochorenie predstihlo v počte karcinóm pľúc a predpokladá sa, že predstihne aj rakovinu hrubého čreva. Každoročne zaznamenávame viac ako 700 úmrtí na túto diagnózu. Výskyt rakoviny prostaty stúpa po 50.roku života, kedy sa diagnostikuje viac ako 99% prípadov. Takmer 30% prípadov je, žiaľ, diagnostikovaných v III. a IV. klinickom štádiu. Čo je najlepšia osvedčená ochrana? Chodiť na preventívne urologické prehliadky. Dokážu odhaliť toto ochorenie v štádiu, keď ešte človek nemá žiadne konkrétne problémy, či príznaky.
November je mesiac osvety o mužskom zdraví. Ide o spojenie dvoch anglických slov – mesiaca NOVEMBER a anglického slova MOustache, teda v preklade fúzy. Myšlienka sa v roku 2003 zrodila pri pive dvoch kamarátov. Téma vracajúcich sa módnych trendov ich zaviedla k vtipnému nápadu – oživiť zašlú slávu kedysi populárnych fúzov. O pár dní neskôr sa rozhodli dať celej veci hlbší význam. Inšpirovali sa kamarátovou mamou, ktorá získavala peniaze na boj proti rakovine pľúc, a tak vznikla kampaň za mužské zdravie a prevenciu rakoviny prostaty. Podarilo sa im nájsť 30 chlapov, ktorí ich výzvu prijali – 10 dolárov a k tomu si nechať narásť fúzy. Entuziazmus, s akým do toho všetci išli, ich nakopol k tomu, aby dali svojej kampani patričnú formalitu. A to sa aj podarilo. Odvtedy, každým rokom narastá vo svete povedomie o Movembri a s ním aj o rakovine prostaty. Muži na celom svete v novembri odkladajú žiletky, aby svojou troškou podporili informovanosť o mužskom zdraví a vyjadrili podporu mužom, ktorí zvádzajú svoj boj so zákernou diagnózou. NIE RAKOVINE v novembri ešte viac ako inokedy informuje mužov ako sa starať o svoje zdravie, o prostatu, o samovyšetrovaní semenníkov a o novinkách, o tom ako využiť preventívnu prehliadku u urológa.
Ide o zhubné nádorové ochorenie, pri ktorom dochádza k šíreniu nádorových buniek aj mimo prostatu. V raných štádiách je bez príznakov, neskôr sa objavia problémy s močením a bolesti spôsobené zväčšením prostaty. Varovnými signálmi sú aj slabý prúd moču, časté nočné močenie, či bolesti pri ejakulácii. Ak sa objavia, návšteva urológa by mala byť prioritou. V prípade, že mal rakovinu prostaty blízky mužský príbuzný, napríklad otec alebo brat, preventívnu prehliadku treba rozhodne absolvovať čo najskôr. Za 10% prípadov totiž môže genetika. Prevencia je však dôležitá aj v prípade, že sa v danej rodine rakovina prostaty nevyskytla. Najdôležitejšia je u bezpríznakových mužov vo veku nad 50 rokov, kedy sa rakovina prostaty objavuje najčastejšie.
Čísla v prípade prevencie mužského zdravia na Slovensku nie sú dobré. Vďaka včasnému odhaleniu a novým možnostiam liečby pritom existuje vysoká šanca na úplné vyliečenie. Čakať na prvé príznaky sa nevypláca, nakoľko vtedy je už nádor v pokročilejšom štádiu. Napriek snahe odborníkov a motivačným kampaniam pacientskych organizácií sa nepodarilo zvýšiť účasť slovenských mužov na preventívnych urologických prehliadkach tak, aby sme dokázali výrazne znížiť úmrtnosť na rakovinu prostaty. Problémy s prostatou postihujú mužov už aj po štyridsiatke. A po päťdesiatke by mali vyšetrenie prostaty u svojho urológa absolvovať pravidelne aj z vlastnej iniciatívy. Ochorenia prostaty sú typickými ochoreniami súvisiacimi so starnutím mužov. Po 60-tke má až polovica mužov zväčšenú prostatu a riziko rakoviny prostaty stúpa s vekom. Čím skôr sa problémy odhalia, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu. Poprednou osobnosťou slovenskej urológie a dlhoročným hlavným odborníkom MZ SR je prednosta II. Urologickej kliniky v Banskej Bystrici a vedúci robotického centra MUDr. Vladimír Baláž, PhD., ktorý taktiež zdôrazňuje dôležitosť včasného stanovenia diagnózy: „Karcinóm prostaty nájdený u osemdesiatnika pravdepodobne nebude príčinou jeho smrti. U štyridsiatnika je to však veľmi pravdepodobné.“ *1 Prevencia je preto nevyhnutnosť. Významným krokom bude zavedenie štátom riadeného a vyhodnocovaného skríningu rakoviny prostaty. Pilot plošného skríningu sa pripravuje na spustenie v roku 2025 u najrizikovejšej vekovej skupiny mužov, vo veku nad 50 až 71 rokov, čo je zhruba 670-tisíc mužov. Napríklad Česká republika rozbehla populačný skríning od januára. Populačný skríning na Slovensku sa pripravuje v zmysle deklarácie z roku 2022 o zavedení skríningu karcinómu prostaty vo všetkých 27 krajinách Európskej únie.
Otvoriť debatu s mužom na tému rakovina prostaty je tvrdý oriešok aj v dokonalých partnerstvách. O to dôležitejšie je tému netabuizovať. „Ja viem, že prostata či semenníky nie sú bežnou témou, že muži sú na akékoľvek zmienky o svojom mužstve hákliví a starostlivosť o vlastné zdravie nie je na programe dňa, pokým nás nič nebolí... Ale treba si uvedomiť, že tu nejde len o nás! Ak si rakovina vyberie práve nás, nie je to len náš problém, naša bolesť, naše trápenie, ale trápenie spôsobíme všetkým okolo nás, ktorých máme radi a ktorí majú radi nás,“ hovorí spolu zakladateľ NIE RAKOVINE, moderátor Patrik Herman a vyzýva všetkých mužov: „Nebuďme sebci! Z lenivosti, pohodlnosti, ostychu… Vaša partnerka nechce byť zvyšok života vdovou a vaše deti sirotami. Možno je to drsné konštatovanie, ale prestaňme si klamať, prikrášľovať, zľahčovať a tváriť sa, že to tak nie je. Dokážme svojim rodinám a blízkym, že to s láskou k nim myslíme vážne, napríklad tým, že sa začneme starať o svoje zdravie.“
V roku 2022 až 89 % mužov neabsolvovalo preventívnu prehliadku u urológa, hoci tieto vyšetrenia sú zväčša nebolestivé a neinvazívne. Prehliadka zvyčajne zahŕňa rozhovor o zdravotných návykoch, ultrazvuk močových ciest a obličiek, pohmatové vyšetrenie semenníkov a prostaty, analýzu moču a odber krvi na zistenie hladiny PSA (prostatického antigénu) a kreatinínu. Ak sa preventívne prehliadky vykonávajú u všeobecného lekára aj u urológa, laboratórne testy sa robia len raz. Muži nad 50 rokov majú nárok na preventívnu prehliadku každé tri roky. U mužov nad 40 rokov s rodinnou anamnézou karcinómu prostaty (u otca, brata alebo syna) sa preventívne prehliadky odporúčajú častejšie v závislosti od hladiny PSA. Okrem pravidelných návštev u urológa by muži mali dbať aj na zdravý životný štýl, vrátane dostatočného pitného režimu. Urológa by mali kontaktovať aj pri problémoch, ako sú infekcie močových ciest, inkontinencia, neplodnosť, ochorenia obličiek, močové kamene, zápal alebo rakovina prostaty, či problémy so semenníkmi.
Tvárami novembrovej kampane NIE RAKOVINE sú legendárni Mariánovia, hokejisti Marián Hossa a Marián Gáborik. Prelomili tak ľady pri nesmierne dôležitej téme, o ktorej väčšina mužov mlčí. Čo by im odkázali? „Áno, viacej ľudí sa hanbí a kvôli tomu sa boja prísť na preventívnu prehliadku. Ale to zdravie máme iba jedno. Takže treba to odhodiť, nebáť sa a prísť,“ vyzýva Marián Hossa. „Tiež si myslím, že je to taká trošku tabu a nekomfortná zóna pre mužov, ale radšej prísť raz za rok a nech je všetko v poriadku, ako potom dobiehať a prejsť si oveľa, oveľa horšími vecami, ako je tá prehliadka. Nie je to nič nepríjemné. Absolvovali sme to. A budeme to absolvovať od tej 40-tky každý rok,“ dodáva Marián Gáborík.
Tretím Mariánom „do partie“ je aj skúsený pacientsky poradca NIE RAKOVINE, Marián Božík. Venuje sa mužskému zdraviu a sám zabojoval s rakovinou, takže o to autentickejšie šíri osvetu a edukuje mužov, aby nepodceňovali prevenciu. „Treba ísť a uistiť sa, že ste ok. U mužov zvyčajne prevláda strach a hanblivosť, pritom prehliadka u urológa je pár sekundové vyšetrenie, ktoré vôbec nebolí. Žiaľ u nás sa akosi traduje, že predsa chlapi k urológovi nechodia. Chlapi sú tí zdraví, tí, ktorí nemajú choroby, tak prečo by som práve ja mal ísť k doktorovi?! Na našich turné máme maketu mužských pohlavných orgánov, na ktorej vysvetľujeme, načo prostata je, lebo možno niektorí ani nevedia načo slúži a akú má funkciu, ukazujeme aj samo vyšetrenie semenníkov. A tiež mužom aj z vlastnej skúsenosti hovoríme, aká je liečba a následne bolesti, keď sa prevencii nebudú venovať.“
Je známe, že rakovina prostaty súvisí so starnutím mužov, no napriek rozsiahlemu výskumu, ktorý prebieha po celom svete, presná príčina zatiaľ nebola identifikovaná. „Hoci existujú určité indície, že strava môže zohrávať úlohu pri vzniku tohto ochorenia – predovšetkým nadmerná konzumácia živočíšnych tukov – doteraz nebol jednoznačne objasnený mechanizmus, akým jednotlivé zložky potravy ovplyvňujú vznik rakoviny prostaty. Preto zatiaľ neexistuje spoľahlivý spôsob, ako tomuto ochoreniu efektívne predchádzať. Aj napriek tomu, že prevencia nie je úplne možná, pravidelné lekárske prehliadky a testy môžu pomôcť včas odhaliť rakovinu prostaty a zlepšiť šance na úspešnú liečbu,“ hovorí v novej kampani NIE RAKOVINE známy urológ a onko urológ MUDr. Roman SOKOL, PhD., MPH. „V mojej praxi mám najmladšieho muža, ktorý má 44 rokov a rakovinu prostaty,“ hovorí na margo mýtusu, že ochorenie sa týka iba starších mužov. „Čím skôr odhalíme podozrivý nález v čím včasnejšom štádiu tým lepšie vieme pacienta nie liečiť, ale vyliečiť. To je obrovský rozdiel - liečiť a vyliečiť. My dokážeme v súčasnosti viac ako 80 % mužov, ktorým diagnostikujeme rakovinu prostaty, vyliečiť. To sú práve tí muži, ktorí prišli buď na preventívnu urologickú prehliadku a prišli sme im na rakovinu prostaty v asymptomatickom, to znamená bezpríznakovom štádiu, alebo muži, ktorí majú rakovinu prostaty len na samom začiatku.“ Hokejisti Marián Hossa a Marián Gáborík sú práve jeho pacienti. „Chlapci sú vzorní pacienti. Z čias, keď hrávali profesionálne hokej v NHL, videli na vlastné oči, aká dôležitá je starostlivosť o svoje zdravie a to si priniesli aj na Slovensko. Veľmi dbajú o svoje zdravie, a nielen o zdravie svoje, ale aj svojich príbuzných. To znamená, že na preventívne prehliadky nechodia len oni, ale aj ich súrodenci a rodičia,čo je veľmi dôležité.“
Pacienti s diagnostikovaným karcinómom prostaty sa môžu o ochorení dozvedieť viac v príručke pre pacientov, dostupnej na webovej stránke www.noisk.sk
Index zdravej prostaty PHI (Prostate Health Index) je krvný test pre diagnostiku karcinómu prostaty. Kombináciou viacerých parametrov poskytuje presnejší obraz o riziku rakoviny prostaty. Pomáha znížiť počet zbytočných zákrokov a poskytuje lekárom lepšie informácie na rozhodovanie o ďalšej liečbe. Na vyšetrenie PHI je potrebný bežný odber krvi. Vyšetria sa 3 testy (výsledok v rovnaký deň ako odber), výhodou vzorky krvi je vyššia záchytnosť. Napríklad v susednej ČR je toto vyšetrenie už niekoľko rokov etablované. Stanovenie PHI má vyššiu špecificitu na karcinóm prostaty ako samotné PSA a dokáže odhaliť rakovinu skôr. To pomáha znížiť počet zbytočných biopsií a zároveň zachytiť až 88 % prípadov karcinómu. Toto vyšetrenie je užitočné najmä pre mužov, ktorí majú vyššie riziko rakoviny prostaty, napríklad z dôvodu rodinnej anamnézy alebo zvýšenej hladiny PSA. Napriek tomu, že PHI nie je momentálne hradené z verejného zdravotného poistenia (s výnimkou ZP Union), je jeho presnosť a pohodlie veľkým prínosom pre pacientov.
Chcete vedieť o rakovine prostaty viac? Potrebujete bližšie informácie o prevencii? Pacientska organizácia NIE RAKOVINE dlhodobo obhajuje práva onkologických pacientov a spolupracuje so špičkovými odborníkmi. Komplexné info o téme nájdete na www.nierakovine.sk
Zdroje: *1 Denník Pravda, Ministerka posiela k urológovi aj mladších mužov, www.noisk.sk. www.nczisk.sk, Data pre Slovensko – WHO, IARC