Gbeľany – Stretnutie lekárov, odborníkov a pacientskych poradcov na Pacientskom seminári OZ NIE RAKOVINE poukázalo na rozdiely v prístupe k onkologickým pacientom naprieč Slovenskom a vyzvalo Ministerstvo zdravotníctva SR, ako aj odborné spoločnosti, na prijatie a dodržiavanie jednotnej „cesty pacienta“, záväzného nástroja na zabezpečenie rovnakého prístupu ku kvalitnej diagnostike a liečbe.
„Nadväzujeme na osobné skúsenosti a svedectvá onkologických pacientov prichádzajúcich do našich pacientskych poradní v Košiciach, Prešove, Nitre, Trnave a Bratislave. Žiaľ, štatistiky ukazujú, že prístup a komunikácia v jednotlivých regiónoch nie sú dostatočné a sú nejednotné. Je dôležité, aby každý pacient s rakovinou – bez ohľadu na to, či žije na východe, juhu alebo v hlavnom meste – mal informácie čo sa s ním bude diať a mal istotu, že dostane štandardnú starostlivosť porovnateľnú s ostatnými krajinami EÚ,“ zdôraznila prezidentka OZ NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková. Ako dodala, zavedenie jednotnej cesty pacienta by pomohlo skrátiť cestu od príznakov k diagnóze a liečbe, skvalitniť liečbu, predĺžiť prežívanie, zlepšiť manažment vedľajších účinkov a zvýšiť šance na úspešnú liečbu.
Zástupcovia pacientskych poradní NIE RAKOVINE zároveň poukázali na skúsenosti pacientov, ktorí po stanovení diagnózy často nedostávajú konkrétne usmernenia. „Uvádzajú, že si musia sami hľadať onkológa, zabezpečiť si chirurgické zákroky, alebo ďalšie diagnostické vyšetrenia. Tento chaos vedie k zbytočným oneskoreniam a ohrozuje ich zdravie,“ vysvetľuje Pifflová Španková a upozorňuje, že Slovensko nutne potrebuje systémové riešenia, ktoré aj podľa Charty práv pacienta zabezpečia spravodlivý a efektívny prístup k liečbe rakoviny pre všetkých pacientov – bez ohľadu na to, kde žijú.
Znepokojujúce poznatky priniesli aj dáta z bezplatnej infolinky 0800 800 183, ktorú ročne využíva vyše tisíc ľudí a z online poradne OZ NIE RAKOVINE dostupnej na webe www.nierakovine.sk. Tú ročne navštívi pol milióna ľudí, prevažne onkologických pacientov a ich blízkych. Najčastejšími témami sú neistota, strach a frustrácia z neprehľadného systému zdravotnej starostlivosti. Podľa odborníkov je preto potrebné zaviesť funkčný systém, ktorý pacientom ponúkne jasné kroky a spoľahlivú navigáciu liečbou. Jedným z efektívnych riešení, v prípade rakoviny prsníka, by mohlo byť celoplošné zavedenie tzv. prsníkových komisií - multidisciplinárnych tímov odborníkov (MDT) - chirurg, onkológ, rádiológ a ďalší, ktorí spoločne posudzujú každý prípad. „O osude pacientky nesmie rozhodnúť jeden lekár,” hovorí onkológ MUDr. Marian Streško z FN Trnava na margo princípu “prsníkovej komisie”, ktorý eliminuje duplicitu vyšetrení, kráti čas medzi prvými prejavmi a začatím liečby, a zároveň šetrí kapacity zdravotníckeho personálu. Hoci ide o osvedčený model zo zahraničia, na Slovensku, žiaľ, zatiaľ nie je bežnou praxou.