Pankreas je hubovitá žľaza podlhovastého tvaru a nachádza sa hlboko v bruchu medzi žalúdkom a chrbticou. Je veľký asi 15 cm. V organizme plní dve základné a mimoriadne dôležité funkcie:
Najširšia časť pankreasu sa nazýva hlava, strednej časti hovoríme telo pankreasu a najužšia časť na nazýva chvost.
Rakovina pankreasu je mimoriadne zákerné zhubné ochorenie. U väčšiny pacientov sa ho podarí odhaliť až v čase, keď už je rakovina v pokročilom štádiu a rozšírila sa, čo znemožňuje úspešnú liečbu. V súčasnosti viac ako 95 % pacientov s rakovinou pankreasu zomiera.
Rakovina pankreasu je 9. najčastejšia onkologická diagnóza na Slovensku (zdroj NCZI), ale má 5. najvyššiu mieru úmrtnosti (IARC, WHO 2024). Z európskych krajín má Slovensko druhý najvyšší výskyt karcinómu pankreasu, prvenstvo patrí Maďarsku, na 3.mieste je Česko nasledované Rakúskom.
Z 20 pacientov s rakovinou pankreasu len 1 môže očakávať, že bude žiť ďalších 5 rokov.
Medzi pacientov, ktorí bojovali s rakovinou pankreasu, patrí zakladateľ firmy Apple Steve Jobs, ktorému bolo ochorenie diagnostikované v roku 2003 a zomrel v roku 2011. Mal zriedkavý – neuroendokrinný typ nádoru pankreasu, ktorý je menej agresívny, no odmietol operáciu a 9 mesiacov sa „liečil“ prostriedkami alternatívnej medicíny, čo neskôr oľutoval. Rakovinu pankreasu mal aj známy herec Patrick Swayze, ktorý ochoreniu podľahol v roku 2009.
Karcinóm pankreasu je jediný typ rakoviny, ktorej úmrtnosť u oboch pohlaví rastie.
Podľa European Cancer Observatory je v súčasnosti v Európe viac ako 103 000 ľudí s rakovinou pankreasu.
Na Slovensku bolo v roku 2007 novodiagnostikovaných spolu 793 pacientov a evidovalo sa 760 úmrtí na karcinóm pankreasu. V poslednom štatisticky spracovanom roku (2008) sa registrovalo 388 prípadov karcinómu pankreasu u mužov a 447 u žien, čo u oboch pohlaví spolu predstavuje 835 novodiagnostikovaných prípadov.
Vzhľadom na zlú prognózu ochorenia vývoj úmrtnosti čiastočne kopíruje trendy incidencie, na mierne nižších hladinách. V poslednom štatisticky spracovanom roku 2013 (ŠÚ SR, 2014) sa v SR registrovalo 701 úmrtí pacientov s karcinómom pankreasu, z toho 370 mužov a 331 žien.
Rakovina pankreasu patrí medzi ochorenia s najvyššou mierou zlyhaní klinických štúdií v konečnej fáze III. Od roku 1990 do súčasnosti z celkového počtu 33 skúšaných liekov u pacientov s pokročilým karcinóm pankreasu nakoniec len 3 lieky preukázali klinickú účinnosť v štúdiách fázy III. Od roku 1997 až donedávna sa prvolíniová liečba rakoviny pankreasu nemenila.
Rakovina pankreasu je málo poznaným ochorením, ktoré sa ťažko diagnostikuje i lieči. Príznaky nie sú špecifické, a preto môžu byť mylne interpretované.
Pokiaľ sa u vás prejavia dva a viac z týchto symptómov navštívte svojho lekára, tieto symptómy môžu indikovať karcinóm pankreasu.
Zatiaľ sa nepodarilo identifikovať žiadne gény, biomarkery či nové zobrazovacie techniky, ktoré by diagnostiku zjednodušili. Umiestnenie tumoru býva ťažko prístupné a nádor býva „schovaný“ za okolitými orgánmi. Metastázy bývajú tak malé, že sú súčasnými diagnostickými metódami ťažko odhaliteľné. Nádor pankreasu rýchlo vytvára metastázy, preto je väčšina pacientov diagnostikovaná až v štádiu pokročilého ochorenia.
Rakovina pankreasu sa klasifikuje podľa toho, ktorú časť pankreasu postihuje – exokrinnú, ktorá sa podieľa na trávení, alebo endokrinnú, ktorá má na starosti produkciu inzulínu a ďalších hormónov.
Exokrinná časť tvorí viac ako 95 % pankreasu, preto nie je prekvapujúce, že väčšina zhubných nádorov vyrastá v tejto časti. Najčastejším exokrinným typom rakoviny pankreasu je adenokarcinóm, ktorý tvorí až 90-95% prípadov. Medzi menej časté typy patrí adenoskvamózny karcinóm, karcinóm zo skvamóznych buniek, veľkobunkový karcinóm, či malobunkový karcinóm.
Ide o zriedkavý typ rakoviny pankreasu a jednotlivé typy majú svoje názvy odvodené od typu hormónu, ktorý postihnutá časť pankreasu produkuje (nádor postihujúci bunky tvoriace inzulín, bunky produkujúce glukagón, gastrín, a podobne...)
Rakovina pankreasu vzniká, keď bunky v tomto orgáne začnú nekontrolovane rásť, deliť sa a šíriť sa do okolitých tkanív, čím vzniká zhubný nádor. Presná príčina vzniku rakoviny pankreasu nie je známa.